Udostępnij na:

Order Wschodzącego Słońca

„To jest dla mnie wyjątkowy dzień” powiedział burmistrz Żarowa odbierając z rąk Ambasadora Japonii Akio Miyajimy Order Wschodzącego Słońca, Złote Promienie z Rozetą.

(Order Wschodzącego Słońca jest trzecim w hierarchii ważności orderem po Orderze Chryzantemy i Orderze Kwiatów Paulowni, a przed Orderem Świętego Skarbu. Został ustanowiony 10 kwietnia 1875 przez cesarza Mutsuhito i początkowo był odznaczeniem wojskowym, ale po II wojnie światowej jest przyznawany osobom cywilnym za szczególne zasługi dla Japonii. Klasą IV – Złote Promienie z Rozetą, dotychczas odznaczono sześcioro Polaków, m.in. Krystynę Zachwatowicz-Wajdę, żonę znakomitego polskiego reżysera Andrzeja Wajdy.)

Przed 20 laty w Żarowie, małym, przemysłowym miasteczku na Dolnym Śląsku zorganizowana została przestrzeń do prowadzenia biznesu dla inwestorów z Japonii.

To, że Daicel ulokował swój biznes w Żarowskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej jest w dużej mierze zasługą Burmistrza Leszka Michalaka. Od tamtej pory niezmiennie rozwijamy partnerstwo z władzami miasta i lokalną społecznością.

Uczestniczymy w lokalnych wydarzeniach kulturalnych, wspieramy  straż pożarną - kluczowego partnera społecznego, organizujemy liczne akcje proekologiczne , udzielamy wsparcia merytorycznego i finansowego szkołom technicznym, ale  to tylko niektóre akcje z zakresu CSR.

18 września w Żarowie obchodzony będzie jubileusz 20-lecia podstrefy ekonomicznej i z tej okazji zostanie rozegrany „Mundial” z udziałem dziecięcych drużyn piłkarskich. Japonię będą reprezentowały dzieci naszych pracowników (relacja wkrótce).

Daicel wspiera też akcje charytatywne tj. pomoc w organizacji letniego wypoczynku dla dzieci z najuboższych rodzin czy paczki świąteczne dla potrzebujących.

Możemy się też pochwalić tym, że Zarząd i pracownicy Daicela priorytetowo traktują wydarzenia promujące kulturę Japońska w Polsce, a nasz burmistrz jest jej największym Ambasadorem.

Wspólnie organizujemy Narodowy Konkurs Origami, szkolenia Kaizen i chyba nie ma mieszkańca Żarowa, który nie znałby zasad parzenia zielonej herbaty.

Prezes DSSE Atshishi Hatomoto uczestniczył w uroczystej ceremonii na specjalne zaproszenie Ambasady Japonii w Warszawie. Gośćmi uroczystości byli posłowie reprezentujący polsko-japońską grupę sejmową, przedstawiciele japońskich firm: Bridgestone Diversified Products Poland, Yagi Poland Factory, Toyota Manufacturing Poland, a także Prezes Shokokai (Mitsui& Co. Deutschland Gmbh, oddział w Polsce).

Burmistrz Leszek Michalak otrzymał także specjalny list Gratulacyjny od Prezesa Daicel Corporation Pana Yoshimi Ogawa oraz pamiątkowy zegar od Pana Kawaguci – szefa SBU.

Kilkunastoletnia obecność japońskich firm Polsce to czas pełen sukcesów, radości i przyjaźni naszych narodów – skonkludował Ambasador Japonii W Polsce. W Daicel jesteśmy dumni, że mam w tym swój udział.