Udostępnij na:

VII FESTIWAL ORIGAMI

Tradycja ORIGAMI rozpoczęła się w Japonii jako ceremoniał Samurajów 600 lat temu.

Natomiast w Żarowie ta piękna sztuka celebrowana jest  już od siedmiu lat w Gminnym Centrum Kultury i Sportu. W tym roku tematem przewodnim konkursu były „Cztery żywioły”.

Uroczystego otwarcia dokonał Prezes firmy Daicel Safety System Europe, która od samego początku jest sponsorem tego wydarzenia. Prezes Atsushi Hatomoto opowiadał o historii Origami oraz podzielił się z uczestnikami osobistymi refleksjami:

 „Kiedy byłem dzieckiem, zrobiłem papierowy samolot wspólnie z kolegą. Mogliśmy nim  latać daleko i wysoko (...). W Japonii istnieje również tradycja robienia tysiąca składanych Żurawi jako pomysł na to, aby chorego przywrócić do zdrowia.”

 

Nad przebiegiem konkursu czuwał wiceprezes Polskiego Towarzystwa Origami oraz instruktor origami. Pod jego okiem odbyły się również warsztaty origami dla wszystkich, którzy chcieli spróbować swoich sił w składaniu papieru.  Powstałe prace zachwycały jury, uczestników i gości. Obecnie są one dostępne dla każdego odwiedzającego Gminne Centrum Kultury.

 

„Takie wspaniałe rzeczy robicie z papieru. Widać, że macie dużo zabawy z wykonywania ORIGAMI. Liczę na to, że podarujecie mi niektóre Wasze prace. Zajmą honorowe miejsce  w naszej fabryce” – tak podsumował prace Prezes Hatomoto.

 

I nie pozostaje nam nic innego, jak tylko poczekać aż prace znajdą się w DSSE i podziwiać te papierowe arcydzieła. Wiećej informacji : https://www.centrum.zarow.pl/index.php/kultura-newsy/1424-festiwal-origami-2019

 

Do zobaczenia za rok!