Udostępnij na:

X Ogólnopolski Festiwal Origami

X Ogólnopolski Festiwal Origami z  motywem przewodnim "Górska fauna i flora".

 

Od wielu lat Daicel wspiera popularyzowanie kultury japońskiej w Żarowie, w Polsce.  Dlatego, po raz kolejny, nasza firma została partnerem oraz sponsorem ogólnopolskiego festiwalu origami, który organizowany jest przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

Celem konkursu jest popularyzowanie wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych sztuki origami, jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu, a także rozwijanie i kształtowanie wyobraźni, koncentracji i sprawności manualnej.

Uczestnicy konkursu mogli przygotować modele w trzech kategoriach tematycznych, jednak nie więcej niż 2 modele w całym konkursie:

- origami klasyczne (z jednej kartki papieru),

- origami modułowe (z wielu kartek papieru),

- origami 3D (z wielu kartek papieru)

- dla dzieci 4-5 letnich „Mini origami maluszka” – orgiami z koła i kwadratu, prace płaskie na kartce

nie większej niż A4.

Zainteresowanie konkursem było duże jak co roku, prace wpłynęły z całej Polski, co wskazuje na coraz większą popularność sztuki origami w naszym kraju.

Mieliśmy przyjemność wziąć udział w pokonkursowej wystawie oraz wręczeniu dyplomów i nagród.  Prezes firmy Daicel Pan Atsushi Hatomoto przekazał gratulacje laureatom oraz kilka ciekawostek na temat inżynierii origami: „techniki origami wykorzystywane są jako konstrukcje inżynierskie i mają zastosowanie w branżach, takich jak motoryzacja, robotyka czy eksploracja kosmosu. W laboratorium na Uniwersytecie Meiji Ichiro Hagiwara, pionier w inżynierii origami opracował prototyp drukarki, którą można wykorzystać do konstrukcji opartych na origami. Pan Hagiwara wierzy, że istnieje ogromny potencjał do współpracy inżynierów z artystami origami i do tego Was zachęcam”.

Mamy nadzieję, że słowa Pana Hatomoto będą inspiracją dla organizatorów i uczestników na następny motyw przewodni festiwalu.